Zawiera w sobie wszystkie kolory – jest zrównoważoną mieszaniną barw prostych.

Co ciekawe, jako jedyny kolor nie występuje w tęczy i jako jedyny odbija światło a nie pochłania go…. Domyślasz się już jaki to kolor?
Kolor biały, bo o nim mowa, to tak naprawdę najjaśniejszy w otoczeniu odcień szarości.

Wiemy o tym dobrze w naszej DRUKARNI AQRAT we Wrocławiu. Możesz z nami mówić ten i inne aspekty druku offsetowegojeśli planujesz druk katalogów, druk ulotek, druk teczek firmowych, wykonanie wzorników lub druk innych materiałów reklamowych.

Biały i bielszy papier

Nie istnieje wyłącznie jedna konkretna barwa biała. Istnieje pewien zakres odcieni od barwy lekko zażółconej bieli, poprzez zielonkawą do bieli zaniebieszczonej. Inaczej mówiąc od bieli ciepłej do bieli chłodnej.

Podobnie jest z papierem do druku. Na oko każdy jest biały, dopiero zestawione w wachlarz okazują się czasem znacząco różnić od siebie odcieniem.

Wrażenie czystej, neutralnej bieli jest odbierane indywidualnie przez każdego człowieka. Widzenie tego i innych kolorów zależy nawet od wieku obserwatora, jego stanu zdrowia, bieżącego samopoczucia.  Jest  też uzależnione od oświetlenia w miejscu obserwacji, koloru tła, sąsiadujących obiektów i podłoża.

 

Kolor biały w palecie barw drukarskich

Większość widzianych na wydruku kolorów powstaje z nakładających się na siebie kolejno drukowanych siatek czterech podstawowych kolorów CMYK. Cyan – niebieski, magenta – wściekły róż, yellow – żółty K-czarny.
Po zadrukowaniu papieru kompletem 4 farb z 4 matryc CMYK otrzymujemy pełnokolorowy efekt końcowy. Farby CMYK w druku offsetowym są transparentne. Nakładając się na siebie w różnym stopniu tworzą większość kolorów, które jest w stanie rozpoznać nasze oko.

CMYK Fotolia 217816982 S compressor - Bardzo intrygujący kolor

A kolor biały? Na wydruku jest on paradoksalnie pustym polem, tzn. miejscem gdzie nie ma farby drukarskiej. Wiedziałeś? Kolor biały uzyskujemy pozostawiając wybrany fragment niezadrukowany… i już 🙂

Na podobnej zasadzie działa Twoja drukarka atramentowa, w jej wnętrzu znajdziesz 4 tusze CMYK a drukuje kolorowo 🙂

Katalog kwadratowy w oprawie miekkiej klejonej softtouch  - Bardzo intrygujący kolor

Oczywiście można sprawę skomplikować i specjalnymi farbami białymi o zminimalizowanej transparentności , zadrukować ciemny papier.

 

Drukujemy czarno na białym

Większość druku realizowanego w drukarniach, w tym w naszej drukarni AQRAT odbywa się na papierze białym (o różnych odcieniach, jak wspominaliśmy).
Pewna część papierów jest jeszcze w fabryce barwiona w masie na wybrany kolor. Taki barwiony w masie papier ma obie powierzchnie a co bardzo charakterystyczne także krawędzie w zadanym kolorze. Można mu również nadać fantazyjną fakturę, wpleść w masę drobinki czegoś: innego papieru, brokatu, nadać mu powlekając połysk lub głęboko matowy wygląd. Podnosi to cenę papieru w stosunku do popularnego białego a taki papier zaliczany jest do kategorii ozdobnych.

Nadruk koloru białego lub innego jasnego offsetem na kolorowym papierze to proces skomplikowany i wymagający. Wymaga użycia specjalnej farby oraz niestandardowych chemicznych dodatków, przerwania standardowego procesu produkcji, dopuszczenia wysokiej zwyżki papieru dla prób i ustawień, co sprawia, że są to procesy w wielu drukarniach kosztowne i po prostu nieopłacalne. W naszej drukarni we Wrocławiu czasami podejmujemy się takich zadań. Jednak należy liczyć się ze znacznymi kosztami w porównaniu do regularnych cen druku w naszej drukarni offsetowej.

Lepiej z nadrukiem kolorów białego i jasnych na ciemnym tle radzi sobie inna metoda nadruku: sitodruk, gdzie standardowo farby mają właściwości wysoko kryjące, nie transparentne. Ostatnio również niektóre maszyny do druku cyfrowego posiadają możliwość druku koloru białego na ciemnym tle, jednak pokrycie kolorem białym nie zawsze jest satysfakcjonująco głębokie.

Tymczasem biały śnieg za oknem, biały papier na biurku, białe mleko do kawy, postrzegasz biały już nieco inaczej? Po pełnokolorowe wrażenia zapraszamy do naszej drukarni AQRAT!

2 komentarze

Leave a Reply